TELEFON
+90 232 404 69 35
E-MAIL
info@hipek.com.tr

HİPEK Nedir?

HİPEK Nedir?

Ameliyat ile kanserin yerleştiği bağırsak ve yayılım yaptığı karın zarı bölgelerinin çıkarılmasının ardından yaklaşık 43 derece sıcaklıktaki sıvının karın boşluğuna kemoterapik ilaçla birlikte verilmesine hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HİPEK-HIPEC) denir.

HIPEC Tedavisi, ameliyatı karın boşluğunda ısıtılmış kemoterapi ile birleştirerek tüm kanser hücrelerini karın boşluğundan radikal biçimde uzaklaştırmaya çalışır.

Bu tedavinin amacı uzun süreli sağkalımı teşvik etmek veya hatta hastayı tedavi etmektir. İşlem genel anestezi altında yapılır ve tipik olarak 6 ila 9 saat sürer. Bununla birlikte, daha uzun prosedürler gerekli olabilir.

Kimler İçin Önerilir?

HIPEC Tedavisi artık birçok ülkede mezotelyoma, psödomiksoma peritonu ve kolorektal tümörlü periton kanseri olan hastalar için seçilmiş ülkelerde standart olarak kabul edilmektedir. Bazı hastaneler ayrıca mide veya yumurtalık kanserinden kaynaklanan periton kanseri gibi diğer endikasyonlar için HIPEC Tedavisi sunmaktadır.

Uygulama Sonrası Süreç

HİPEK karmaşık ve invazif bir prosedür olduğundan, ameliyat sonrası komplikasyonlar sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Nispeten sık görülen komplikasyonlar arasında akciğerlerin veya idrar kesesinin enfeksiyonu, yara problemleri ve birkaç gün hatta haftalarca yemek yiyip içememek sayılabilir.

Tedavi Sonuçları

Her ne kadar HİPEK prosedürü bir hastayı tedavi etmek amacıyla yapılsa da, periton kanserinin başarılı bir HİPEK prosedüründen sonra bile sıklıkla tekrarlayan agresif bir hastalık olduğu anlaşılmalıdır. HİPEK sonrası sonuçları daha da iyileştirmek için tedavi eden doktor ek sistemik kemoterapi önerebilir.